REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Klej do gresu musi mieć szczególne właściwości

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 04 maj 2016 14:18
Klej do gresu musi mieć szczególne właściwości
Gres cechuje się dużą szczelnością oraz ograniczoną nasiąkliwością (około 0,1-0,2%), co wpływa negatywnie na przyczepność zaprawy cementowej do spodu takiej płytki. Fot. Sopro
Klej do gresu musi mieć szczególne właściwości

Klej do gresu musi wyróżniać szczególnymi właściwościami. Ze względu na to że gres jest materiałem o niskiej nasiąkliwości wymaga użycia zaprawy o podwyższonej przyczepności.

REKLAMA

Gres to materiał bardzo elegancki, zwłaszcza jeśli występuje w formie płyt o dużych gabarytach. Wysokie walory estetyczne idą jednak w parze z wyższymi wymaganiami, jeśli chodzi o klejenie.

Materiał ten cechuje się dużą szczelnością oraz ograniczoną nasiąkliwością (około 0,1-0,2%), co wpływa negatywnie na przyczepność zaprawy cementowej do spodu takiej płytki. W porównaniu z glazurą czy kamionką, płytki gresowe mają zdecydowanie gładszą i bardziej zwartą powierzchnię, co ogranicza przyczepność kleju.

Liczy się przyczepność

Dlatego też okładziny tego typu wymagają stosowania specjalnych zapraw o podwyższonych parametrach przyczepności – co najmniej klasy C2 według normy PN-EN 12004. Jeśli mamy do czynienia z płytkami o niedużym formacie, problem nie jest tak istotny.

Niemniej gres to materiał wręcz stworzony do dużych, eleganckich formatów, a im większa powierzchnia, tym bardziej wytrzymałej zaprawy będziemy potrzebowali.

Do gresów o małych wymiarach szczególnie polecamy wzmocnioną włóknami, cienkowarstwową, półelastyczną zaprawę Sopro FBK 372 extra, którą możemy stosować do płytek mniejszych niż 35x35 cm. Na nieco większe okładziny nada się elastyczna zaprawa klejowa Sopro FF 450, którą możemy wykorzystać m.in. na podłogach ogrzewanych oraz na powierzchniach zewnętrznych – balkonach, tarasach czy elewacjach – tłumaczy Aneta Rostek, ekspert z firmy Sopro. – W przypadku gresów wielkoformatowych najlepiej wykorzystać wysokoelastyczną zaprawę klejową Sopro No.1 (400), która doskonale nadaje się nie tylko do układania i mocowania płyt ceramicznych, ale też niewrażliwego na przebarwienia kamienia naturalnego – radzi ekspert Sopro.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA