REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Montaż instalacji grzewczej - ważne są staranność i trzymanie się wymogów

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 13 cze 2016 13:20
Montaż instalacji grzewczej - ważne są staranność i trzymanie się wymogów
Jarosław Frączek, dyrektor techniczny z firmy Wolf Technika Grzewcza.

Jarosław Frączek, dyrektor techniczny z firmy Wolf Technika Grzewcza odpowiada na co należy zwrócić szczególną uwagę przy montażu instalacji grzewczej w pomieszczeniach w obiektach energooszczędnych.

REKLAMA

Najważniejszą kwestią podczas montażu instalacji grzewczej we wszystkich budynkach jest staranność i precyzyjne trzymanie się wymogów, wynikających ze „sztuki budowlanej” i specyfiki konkretnego urządzenia. W przypadku domu energooszczędnego szczególnie istotne jest, aby na każdym etapie prac nie naruszyć założonej w projekcie „energooszczędności”, np. przez nadmierną ingerencję w strukturę ścian zewnętrznych (dobra izolacja).

Bardzo ważne jest także, aby wykonawca montował źródła ciepła w sposób, zgodnie z wytycznymi producenta. Najlepiej, aby wybierać w tym celu kotły pozwalające m.in.: na zastosowanie systemów powietrzno-spalinowych, czerpiących powietrze do spalania spoza pomieszczenia, wyposażonych w proste intuicyjne sterowanie, łatwe w konserwacji (koszty serwisu).

Kolejny istotny punkt to prawidłowe usytuowanie czujnika temperatury na elewacji budynku oraz umieszczenie ewentualnego czujnika temperatury wewnętrznej w reprezentatywnym pomieszczeniu. Dzięki temu system grzewczy będzie pracował (ogrzewał pomieszczenia) tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. O co jeszcze należy zadbać?

Bezspornym wymogiem jest montaż urządzeń o odpowiedniej mocy i parametrach. Podczas samodzielnego doboru źródła ciepła łatwo jest je bowiem niepotrzebnie przewymiarować. Kolejną kwestią, na którą instalator powinien położyć nacisk jest odpowiednie, spersonalizowane zaprogramowanie automatyki źródeł ciepła oraz ustalenie takich interwałów czasowych pracy urządzeń, by były one zgodne z określonym sposobem użytkowania budynku.

Zalecam również zwrócić uwagę na takie kwestie jak: odpowietrzenie instalacji c.o., kompensacja odcinków prostych, dobór odpowiedniej armatury hydraulicznej. Taka kontrola pozwoli mieć pewność, że instalacja grzewcza została wykonana prawidłowo i będzie w 100% spełniała swoją funkcję. 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA