REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na co zwrócić uwagę przy wykonaniu instalacji grzewczej w łazience

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 07 cze 2016 12:53
Na co zwrócić uwagę przy wykonaniu instalacji grzewczej w łazience
Wykonanie instalacji centralnego ogrzewania wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Każdy instalator wie przecież jak ważna jest kontrola szczelności i wydajności takiej instalacji, po której kolejne ekipy budowlane przystępują do prac wykończeniowych związanych np. z wykonaniem wylewek. Fot. Viega
Na co zwrócić uwagę przy wykonaniu instalacji grzewczej w łazience
Na co zwrócić uwagę przy wykonaniu instalacji grzewczej w łazience

Prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej ma nie tylko wpływ na jej żywotność, ale także i efektywne działanie dolnych, jak i górnych źródeł ciepła w łazience.

REKLAMA

Wykonanie instalacji centralnego ogrzewania wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Każdy instalator wie przecież jak ważna jest kontrola szczelności i wydajności takiej instalacji, po której kolejne ekipy budowlane przystępują do prac wykończeniowych związanych np. z wykonaniem wylewek itd. Jednak taka kontrola jakości nie jest w stanie wykryć wszystkich błędów, szczególnie tych których efekty widoczne są dopiero po jakimś czasie.

Właściwy materiał na instalacje

Przy wykonaniu instalacji grzewczej należy użyć rur o odpowiednim przeznaczeniu i wykonanej z wysokiej jakości materiałów.

Sprawdzą tu się stalowe ze szwem, miedziane lub z tworzywa, ale te ostatnie powinny być wyposażone we wkładkę antydyfuzyjną zapobiegającą przenikaniu tlenu do wnętrza instalacji.

Należy liczyć się, że wykonanie instalacji z nieodpowiedniego rodzaju rur np. przeznaczonych do ciepłej lub zimnej wody użytkowej może skrócić ich żywotność. Negatywne konsekwencje spowoduje połączenie w jednej instalacji rur i kształtek z różnych materiałów.

Stal, miedz i inne tworzywa inaczej reagują na działanie wysokiej temperatury, różnią się choćby innymi współczynnikami rozszerzalności cieplnej. Może to spowodować np. pęknięcie, rozszczelnienie, a nawet przyspieszoną korozję materiałów instalacyjnych.

Standardowo należy przy pracach montażowych używać instalacji pochodzącej od jednego producenta. Istotne jest też prawidłowe wykonanie izolacji termicznej rur c.o., w miejscach wskazanych w projekcie. W ten sposób unikniemy problemów z nieszczelnością instalacji oraz ze stratami ciepła, co wpływa na efektywność całego systemu.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA