REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowoczesna strefa prysznica - jak ją wykonać?

  • Autor: Anna Raducha-Romanowicz
  • 16 gru 2016 09:26
Nowoczesna strefa prysznica - jak ją wykonać?
fot. Viega

Kabina prysznicowa bez brodzika ale za to z liniowym odpływem, podtynkowa armatura z termostatem i opcją oszczędzania wody - takie nowoczesne rozwiązania coraz częściej chcą wprowadzać do swoich łazienek inwestorzy. Co trzeba wiedzieć by móc je poprawnie zainstalować?

REKLAMA

Kabina prysznicowa pozbawiona brodzika, do której wchodzi się nie pokonując jego progu jest coraz częściej wybierana przez inwestorów zamiast tradycyjnej kabiny z brodzikiem. Jej posadzkę wykłada się płytkami ceramicznymi lub gresem i instaluje się w niej odpływ odprowadzający wodę.

Takie rozwiązanie było zazwyczaj spotykane w łazienkach obiektów sportowych, szpitalach, hotelach oraz w łazienkach, z których korzystają ludzie starsi lub niepełnosprawni. Od pewnego czasu coraz więcej osób chce je instalować w łazienkach prywatnych.

Taki prysznic można urządzić według indywidualnych upodobań, otrzymując bezprogowe wejście oraz optycznie powiększając mniej przestronne wnętrza, i co ważne, może mieć praktycznie dowolne wymiary. Trzeba jednak wiedzieć, że stworzenie go jest na ogół trudniejsze od zamontowania tradycyjnego brodzika i wymaga starannego wykonania instalacji odprowadzającej wodę, nie zawsze jest też możliwe.

- Rynna odpływowa i system rur wymagają umieszczenia pod powierzchnią podłogi, co średnio wymaga około 10 cm przestrzeni poniżej poziomu posadzki. Dlatego warto wcześniej upewnić się o możliwości wykonania odpowiednio głębokiego wybrania, co jest szczególnie istotne w przypadku łazienek w mieszkaniach lub na wyższych kondygnacjach domów jednorodzinnych – mówi Bartosz Kokoszanek, ekspert firmy Sched-Pol.

Decydując się na prysznic bez brodzika, musimy wybrać jedno spośród dwóch dostępnych rozwiązań: odpływ liniowy lub brodzik podpłytkowy. Jednak, które z tych rozwiązań jest bezpieczniejsze, pozwoli uniknąć błędów w montażu i czy przede wszystkim będzie bezawaryjne przez wiele lat użytkowania?

Instalując standardowy odpływ liniowy, wykonawca musi samodzielnie wykonać warstwę jastrychu, przygotować odpowiednie spady dla prawidłowego odprowadzania wody oraz wykonać warstwę hydroizolacyjną podłogi. Wszystkie te czynności są czasochłonne oraz wymagają fachowości i szczególnej staranności. Przy wyborze modelu, zwrócić należy uwagę na jakość wykonania takiego odpływu, która powinna zapewniać pełną szczelność rynny odpływowej oraz miejsca połączenia z syfonem.

- Rozwiązaniem znacznie pewniejszym jest wybór brodzika podpłytkowego np. wykonanego w technologii Stabilsound®. Odpływy te zostały fabrycznie uszczelnione z wielowarstwową płytą, na której zostały wytyczone idealne spady gwarantujące bezproblemowy odpływ wody. Sama płyta Stabilsound® zapewnia wysoką wytrzymałość na nacisk (do 600 kg na powierzchni odpowiadającej wielkością ludzkiej stopy), minimalizuje efekty akustyczne oraz zapobiega utracie ciepła. Cała powierzchnia płyty dodatkowo zabezpieczona została matą uszczelniającą, a rynna odpływowa dzięki procesowi anodowania zapewnia pełną odporność na korozję – dodaje Bartosz Kokoszanek.

W linii krok po kroku

Instalację odpływu liniowego i kabiny bezbrodzikowej należy zaplanować na wczesnych etapach realizacji inwestycji. Rozpoczynamy od upewnienia się, że głębokość wybrania ma odpowiedni wymiar oraz jest wypoziomowana. Następnie wykonujemy warstwę hydroizolacyjną (np. folią w płynie) nie tylko w miejscu wybrania, ale na całej powierzchni podłogi łazienki oraz na ścianach w strefie prysznica (na całej wysokości i 50 cm za bokami strefy prysznicowej).


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA