REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Podsumowanie roku 2015: Rynek elektronarzędzi mobilnych jak rynek smartfonów

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 14 sty 2016 09:44
Podsumowanie roku 2015: Rynek elektronarzędzi mobilnych jak rynek smartfonów
W 2015 roku branża elektronarzędzi działająca na polskim rynku poświęciła rozwojowi technologiom akumulatorowym. Fot. Bosch
Podsumowanie roku 2015: Rynek elektronarzędzi mobilnych jak rynek smartfonów
Podsumowanie roku 2015: Rynek elektronarzędzi mobilnych jak rynek smartfonów

Technologie akumulatorowe to bez dwóch zdań segment najbardziej rozwijany przez producentów elektronarzędzi w tym roku. Na polskim rynku elektronarzędzi pojawiło się jeszcze kilka ciekawych rozwiązań i technologii, które na pewno wpłyną pozytywnie na rozwój całej branży budowlanej.

REKLAMA

Przeglądając najważniejsze, tegoroczne imprezy, nowości, które wydarzyły się w branży elektronarzędzi można odnieść wrażenie, że rządzi się ona podobnymi prawami jak w przypadku technologicznie rozwiniętego rynku smartfonów.

Flagowe produkty

Najwięksi producenci wprowadzają w ciągu roku po kilkanaście nowych elektronarzędzi. Zazwyczaj w ten sposób rozbudowując bądź uzupełniając segmenty swojej oferty. Wśród tych nowych produktów znajdziemy tzn. „flagowe produkty” uzbrojone w najnowsze i coraz bardziej wydajne technologie, mające usprawnić wykonawcom (i nie tylko im) wykonanie danych prac.

Z drugiej strony duża częstotliwość wprowadzania innowacyjnych rozwiązań i elektronarzędzi wzmaga jeszcze bardziej efekt „szybkiego” starzenia się nowych technologii, co znacząco wpływa na obniżanie cen. W połączeniu z dużą konkurencją, która prowadzi do dosłownego „zarzucenia” polskiego rynku wieloma produktami, finalnie do klienta trafiają wysokiej jakości elektronarzędzia w relatywnie niskiej cenie.Co jest niewątpliwie zaletą.

Jednak należy mieć też na uwadze, że ciągła presja na obniżanie cen wpływa na spadek jakości podzespołów wykorzystywanych do produkcji elektronarzędzi. Standardem już jest, że wiele renomowanych nawet tych niemieckich firm przenosi swoją produkcję, w całości lub w części, do Chin. Sprawdźmy zatem, jakie rozwiązania i nowe technologie oferowali producenci profesjonalnych elektronarzędzi.

Patent na innowację

W marcu 2015 roku miała polska premiera systemu Bosch Wireless Charging. Dla przypomnienia warto dodać, że jest to system indukcyjnego ładowania elektronarzędzi. Dzięki temu rozwiązaniu można ładować baterie akumulatorowe bez konieczności wyjmowania ich z elektronarzędzia.

Bezprzewodowe systemy ładowania mogliśmy już wypróbować przy ładowaniu elektrycznych szczoteczek do zębów, a od niedawna też i w ładowarkach telefonów komórkowych. Jednak do tej pory żadna firma produkująca elektronarzędzia nie zastosowała tego innowacyjnego rozwiązania w swoich elektronarzędziach.

Firma Bosch jest jednym z pionierów w tej dziedzinie i zresztą zasłużenie. Co więcej zanim Bosch wprowadził bezprzewodowy system ładowania elektronarzędzi na polski rynek to przekazał ten produkt wykonawcom  do przetestowania. System Wireless Charging najlepiej ocenili fachowcy pracujący w przemyśle.

Sceptyczna branża

Z kolei wykonawcy działający w branży budowlanej podeszli z pewną rezerwą do tego innowacyjnego rozwiązania. Stwierdzili oni, że Bosch Wireless Charging System jest ciekawym rozwiązaniem, ale nie widzieli w nim przełomowego rozwiązania jeżeli chodzi o ich branżę.

Jak widać nowe rozwiązania są sceptycznie przyjmowane przez szeroką pojętą branżę budowlaną, która testuje ich przydatność w praktyce. Co zresztą uznać należy za zaletę. Mimo to firma Bosch dalej konsekwentnie rozwija i doskonali tę technologię.

Ładowanie w samochodzie?

W 2015 roku jeszcze zaprezentowała system bezprzewodowego ładowania elektronarzędzi i baterii w samochodzie. Jest on odpowiedzią na potrzeby fachowców, dla których samochód jest idealnym miejscem, a podróż jest tym czasem, kiedy można optymalnie i spokojnie naładować wszystkie baterie.

Ciekawostką jest że na system Bosch Wireless Charging składa się ponad 20 patentów. Dlatego konkurencji nieprędko uda się skopiować lub stworzyć podobne rozwiązania. I zresztą nie zamierza ona tego robić.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA