Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przygotowujemy podłoże pod klejenie płytek

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 05 kwi 2016 09:44
Przygotowujemy podłoże pod klejenie płytek
Nie każda zaprawa będzie się nadawała do aplikacji zarówno na powierzchniach pionowych, jak i poziomych. Przykładowo – na rynku znajdziemy kleje o półpłynnej konsystencji, które stosuje się jedynie do układania posadzek. Fot. Sopro
Przygotowujemy podłoże pod klejenie płytek
Przygotowujemy podłoże pod klejenie płytek
Przygotowujemy podłoże pod klejenie płytek

Przygotowanie podłoża pod klejenie płytek to jedna z pierwszej czynności każdego profesjonalnego glazurnika przystępującego do pracy. Okazuje się że rodzaj podłoża oraz jego stan ma decydujący wpływ na wybór zaprawy klejowej.

REKLAMA

Wybór właściwej zaprawy klejowej zależy od całego szeregu czynników – m.in. od rodzaju podłoża, planowanych obciążeń, przewidywanych odkształceń termicznych czy wreszcie samego miejsca zastosowania. 

W pierwszej kolejności glazurnik nie tylko powinien sprawdzić stan podłoża, ale także jego rodzaj. Ma to ogromny wpływ na wybór odpowiedniej zaprawy klejowej, o czym mówi Aneta Rostek z firmy Sopro Polska.

Odpowiednie przygotowanie

Nie każda zaprawa będzie się nadawała do aplikacji zarówno na powierzchniach pionowych, jak i poziomych. Przykładowo – na rynku znajdziemy kleje o półpłynnej konsystencji, które stosuje się jedynie do układania posadzek.

Przy dokonywaniu wyboru należy wziąć pod uwagę także rodzaj i stan podłoża, do którego będzie montowana okładzina.

– Na świeżo wykonanym, niewysezonowanym jastrychu cementowym sprawdzą się jedynie zaprawy cementowe wysokoelastyczne klasy S2 zgodne z normą PN-EN 12004, jeśli mamy do czynienia z podłożem drewniany lub stalowym konieczne może być zastosowanie kleju na bazie żywic reaktywnych  – tłumaczy Aneta Rostek z firmy Sopro Polska. – Jeżeli chodzi o okładziny ceramiczne, podłoże pod płytki musi być odpowiednio przygotowane. Zwłaszcza, jeśli zdecydowaliśmy się na okładziny gresowe i wielkoformatowe. Przed przystąpieniem do klejenia warto więc upewnić się, że podłoże jest równe, stabilne, wysezonowane, zaizolowane oraz z jakiego materiału zostało wykonane – dodaje Aneta Rostek.

Choć odpowiednie podłoże to podstawa, wybór zaprawy klejowej zależy także od rodzaju okładziny – jej pochodzenia, składu, materiału, z jakiego została wykonana, właściwości technicznych, takich jak przyczepność i nasiąkliwość, a także kształtów czy wymiarów.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA