REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Sprawdzamy montaż ogrzewania podłogowego w łazience

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 22 cze 2016 10:52
Sprawdzamy montaż ogrzewania podłogowego w łazience
Systemy ogrzewania podłogowego pozwalają uzyskać w pomieszczeniach rozkład temperatur zbliżony do optymalnego. Fot. Purmo
Sprawdzamy montaż ogrzewania podłogowego w łazience
Sprawdzamy montaż ogrzewania podłogowego w łazience

Wodne i elektryczne systemy ogrzewania podłogowego zyskują na popularności. Jednak muszą być nie tylko dobrze zaprojektowane, ale i prawidłowo wykonane. Wszelkie błędy instalacyjne w późniejszym okresie są trudne do usunięcia, a także bardzo kosztowne.

REKLAMA

Terminem „ogrzewanie podłogowe” określane są zarówno systemy elektryczne, jak i wodne. Pierwsze z nich mają postać kabli grzewczych upiętych na siatce zbrojeniowej i zatopionych w warstwie wylewki, mat grzejnych lub specjalnych folii. Mogą one działać bezpośrednio, gdy maty grzejne zatopione są w cienkiej zaprawie klejowej (tuż pod okładziną), lub akumulacyjnie, kiedy system umieszczony został głębiej, w wylewce betonowej.

Szczelny montaż

Montaż mat powinien odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Popełnione błędy będą skutkowały obniżeniem wydajności systemu, a – w skrajnych sytuacjach – nawet koniecznością przeprowadzenia kosztownej naprawy.

Podstawowym błędem wykonawczym wszelkiego typu instalacji ogrzewania podłogowego jest nieprzestrzeganie zasady nieprzekraczania szczelin dylatacyjnych – nie wolno matami grzejnymi wychodzić np. z łazienki do przedpokoju, bo to dwie niezależne powierzchnie zdylatowane. Drugi z podstawowych błędów dotyczy projektowania – mat grzejnych nie układamy pod stałą zabudową w mieszkaniach, chyba że meble mają minimum 5-centymetrowe nóżki. Niedopuszczalne jest też skracanie mat i ich łączenie szeregowe. Więcej niż jedną matę można połączyć jedynie równolegle – tłumaczy Arkadiusz Kaliszczuk, regionalny kierownik sprzedaży w firmie Elektra.

Ale to nie wszystko. Trzeba bowiem pamiętać o stosowaniu regulatorów mocy, bez których mata grzejna nie może się obyć. Ważną rzeczą jest także dobór odpowiedniego kabla do rodzaju podłogi.

Z kolei wodne ogrzewanie podłogowe bazuje na dwóch podstawowych elementach: powierzchni grzejnej oraz układzie zasilającym, dostarczającym ciepłą wodę do rur grzejnych.

Do budowy instalacji zaleca się używać rur z polietylenu sieciowanego PE-Xc lub tzw. PE-RT, są to np. rury SLQ systemu „TECEfloor”. Największą popularnością cieszą się rury wielowarstwowe w oparciu o PE-Xc lub PE-RT z uwagi na łatwość wykonywania łuków w pętlach grzewczych oraz wyeliminowanie niedogodności przy mocowaniu rur do podłoża – ocenia Andrzej Durda, dyrektor ds. technicznych, Tece.

Ogrzewanie na "mokro"

Systemy wodnego ogrzewania podłogowego można wykonywać metodą „mokrą”, gdy przewody z czynnikiem grzewczym (ciepłą wodą) zalane są warstwą betonu, lub też „suchą”, która znajduje zastosowanie w przypadku podłóg pływających albo układanych na legarach.

Pętle grzewcze układa się na izolacji (z twardego styropianu lub pianki poliuretanowej) ślimakowo lub meandrowo przy pomocy uchwytów (spinek) lub specjalnych szyn mocujących.

Warto pamiętać, że przy ogrzewaniu podłogowym doskonale sprawdzają się różnorodne źródła zasilania, takie jak: pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, źródła geotermalne, tradycyjne kotły gazowe i olejowe czy kotły na paliwa stałe. Te ostatnie muszą jednak posiadać odpowiedni poziom kontroli procesu spalania. 

Autor: Mariusz Golak


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA