REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trendy 2015 r. na rynku energooszczędnych instalacji

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 26 sty 2016 09:10
Trendy 2015 r. na rynku energooszczędnych instalacji
Na rynku energooszczędnych instalacji grzewczych, do których możemy zaliczyć pompy ciepła, kolektory słoneczne, producenci mają ogromne pole do popisu na udoskonalanie wiodących produktów i tworzeniu nowych technologii. Fot. Wolf Polska
Trendy 2015 r. na rynku energooszczędnych instalacji

Bez dwóch zdań można powiedzieć, że rok 2015 należał do bardzo pracowitych w przypadku branży związanej z produkcją i montażem energooszczędnych instalacji grzewczych. Głównym tego powodem są wymagania, jakie narzuca obowiązującą od września br. unijna Dyrektywa ErP. Warto też wspomnieć o rynku fotowoltaicznym, gdzie dosłownie na naszych oczach dokonuje się wiele rewolucyjnych odkryć.

REKLAMA

Na rynku energooszczędnych instalacji grzewczych, do których możemy zaliczyć pompy ciepła, kolektory słoneczne, producenci mają ogromne pole do popisu na udoskonalanie wiodących produktów i tworzeniu nowych technologii.

To samo można powiedzieć o rynku ogniw fotowoltaicznych, ale w tym wypadku zauważalny udział w wprowadzaniu innowacji ma środowisko naukowe, zrzeszone w różnego rodzaju instytutach, takich jak choćby niemiecki Fraunhofer Institut für Solare Energiesystem (ISE).

Polimerowa rewolucja

Analizując dokonania naukowców tam pracujących, można śmiało powiedzieć, że przyszłością ogniw fotowoltaicznych, a nawet kolektorów słonecznych są materiały polimerowe.

Dlaczego? Bolączką, z jaką się borykają producenci energooszczędnych instalacji grzewczych i fotowoltaicznych to jeszcze zbyt niska sprawność (wydajność) przy utrzymaniu wysokich kosztów produkcji. Wykorzystanie materiałów polimerowych wyraźnie jest odpowiedzią na te aktualne problemy.

Energooszczędny bodziec

Stąd też między innymi wprowadzenie Dyrektywy ErP, która ma zmobilizować to środowisko (naukowców, producentów, instalatorów) do poszukiwania jeszcze bardziej energooszczędnych i wydajnych technologii.

Dzięki temu bodźcowi obniży się zarówno emisja CO2, jak i cena energooszczędnych instalacji solarnych i grzewczych, co zwiększy ich finalne wykorzystanie przez konsumentów na terenie UE, jak i poza nią.

Obowiązujące trendy także korespondują z wymaganiami zawartymi w Dyrektywie ErP jednocześnie określając kierunek w jakim będzie rozwijać się systemy grzewcze i solarne, zasilane „zieloną energią”.

Energooszczędne trendy

Jednym z trendów, który na pewno zdominował w tym roku rynek systemów grzewczych i solarnych jest ciągłe podwyższanie ich energooszczędności. Przejawia się on w wprowadzaniu na rynek przez producentów nowych kolektorów słonecznych, pomp ciepła, czy paneli fotowoltaicznych o jeszcze większej sprawności energetycznej.

Dlaczego energooszczędność jest kwestią tak istotną? Wiadomo, że oznacza to większą wydajność przy konwersji energii słonecznej lub skumulowanej w powietrzu, wodzie, ziemi na energię cieplną lub elektryczną.

Przekłada się to nie tylko na zmniejszenie kosztów związanych np. z ogrzaniem domu, ale też w mniejszym stopniu korzystaniem z nieodnawialnych źródeł energii, które zanieczyszczają środowisko.

Z kolei obniżona wydajność wiąże się z innymi skutkami ubocznymi. A mianowicie z wytwarzaniem zbyt dużej ilości ciepła, która znacząco dalej obniża efektywność pracy kolektorów słonecznych i modułów fotowoltaicznych. Co gorsze skraca też żywotność ich podzespołów.

W przypadku pomp powietrza spadek ich sprawności jest powiązany z pracą w niskich temperaturach (poniżej 0̊C). Jedyny słuszny kierunek rozwoju jaki mogą obrać producenci instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii jest zwiększanie ich wydajności i energooszczędności, co generuje oczywiście ogromne koszty. 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA