REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W jakich miejscach w łazience wykonać hydroizolację?

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 07 wrz 2016 12:07
W  jakich miejscach w łazience wykonać hydroizolację?

Czy hydroizolację w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności należy wykonywać całopowierzchniowo? Jak przygotować podłoże pod hydroizolację? Radzi Jarosław Pacierz, menadżer produktu w firmie Alpol.

REKLAMA

- Czy hydroizolację w pomieszczeniach wilgotnych (łazienka, pralnia itp.) trzeba wykonywać całopowierzchniowo? Które powierzchnie należy zaizolować?

Ze względu na to, że pomieszczenia narażone na zawilgocenie (np. typu łazienka) często nie mają stref suchych lecz wilgotne i mokre, najkorzystniejsze, ale również najdroższe jest wykonanie hydroizolacji na całych powierzchniach ścian i na podłodze.

Biorąc jednak pod uwagę, że niektóre fragmenty ścian nie są narażone na bezpośrednie działanie wody lecz okresowe działanie pary wodnej, możliwe jest ograniczenie powierzchni hydroizolacji. Powinna ona jednak w każdym przypadku zostać wykonana przynajmniej w strefie mokrej, która w przypadku łazienek obejmuje: całą powierzchnię podłogi i ściany przy podłodze (na wysokość 0,1 m), ściany w kabinie prysznicowej (na pełną wysokość ), ściany przy wannie i co najmniej 0,5 m poza jej krawędziami (na pełną wysokość), ściany przy umywalce co najmniej 0,5 m od krawędzi umywalki i poboru wody (do poziomu podłogi).

Wydzielanie stref mokrych jest tym samym zasadne jedynie w przypadku dużych pomieszczeń. W małych pomieszczeniach, gdzie strefy mokre obejmują większość powierzchni ścian przestaje to mieć znaczenie, ponieważ oszczędności materiału i robocizny są bardzo niewielkie.


- Na jakim podłożu można wykonywać hydroizolację, czy są jakieś ograniczenia, np. dotyczące płyt g-k?

Większość hydroizolacji przeznaczona jest do stosowania na mineralnych podłożach budowlanych takich jak tynki cementowe, cementowo-wapienne, wapienne, mineralne zaprawy do napraw i wyrównywania podłoży ale również na ścianach z betonu, cegieł i pustaków ceramicznych, silikatowych, bloczków gipsowych oraz z betonu komórkowego murowane na cienką spoinę, posadzki betonowe, cementowe, anhydrytowe odpowiednio wysezonowane.

Najczęściej mogą być one stosowane również na podłożach z płyt g-k pod warunkiem sztywnego, stabilnego ich zamocowania i odpowiedniego wcześniejszego przygotowania (zaszpachlowania styków i zagruntowania). Pamiętać należy, że w pomieszczeniach narażonych na zawilgocenie powinny być używane impregnowane płyty g‑k typu H2 i FH2 (dawne oznaczenie GKBI i GKFI).

Ma to szczególne znaczenie w przypadku wykonywania szachtów instalacyjnych z rurami, na których może okresowo wytrącać się wilgoć lub gdy hydroizolacja nie jest wykonywana na całej ich powierzchni. Ponadto podłoże na którym wykonywana jest izolacja powinno być nośne, wolne od zanieczyszczeń i środków antyadhezyjnych, odpowiednio wysezonowane, równe (bez otworów, krawędzi i ostrych występów), a jego powierzchnia powinna zapewnić hydroizolacji właściwą przyczepność i być odporna na niekiedy agresywne działanie składników hydroizolacji.

Z tego względu niektóre z nich (np. hydroizolcje cementowe, polimerowo-cementowe ) nie powinny być stosowne na podłożach metalowych lub na podłożach na gipsowych. Przed aplikacją hydroizolacji należy w razie potrzeby podłoża wyrównywać przy pomocy przeznaczonych do tego celu wyrobów, a następnie gruntować wyrobami zgodnie z zaleceniami producenta danej hydroizolacji. Grunt w tym przypadku ma zmniejszyć i wyrównać chłonność podłoża, poprawić jego przyczepność dla hydroizolacji a niekiedy również powierzchniowo je wzmocnić.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA