REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wybieramy zaprawę klejową do łazienki

  • Autor: Ryneklazienek.pl/UK
  • 21 sty 2016 10:49
Wybieramy zaprawę klejową do łazienki
Mocny Klej Elastyczny GEA 536” marki Selena, poza wysoką jakością, gwarantuje adhezyjną moc klejenia, wyjątkową łatwość w stosowaniu i, co ważne dla wykonawcy, służy do przyklejania większości rodzajów płytek ściennych i podłogowych na każde podłoże, włącznie z ogrzewaniem podło- gowym. Fot. Selena
Wybieramy zaprawę klejową do łazienki

Wybierając odpowiedni zaprawę klejową niezbędną do wykonania prac glazurniczych należy pamiętać, żeby nie tylko wyróżniała się dobrą przyczepnością. Zupełnie o odmiennych właściwościach stosuje się kleje na okładziny ścienne, a i inne do klejeni okładzin podłogowych. Należy sprawdzić czy klej będzie także musiał wykazywać się zwiększoną odpornością na działanie wody.

REKLAMA

W pomieszczeniach mokrych, tj. łazienkach dodatkowym obciążeniem jest działanie wody. Przed klejeniem okładzin ceramicznych w tego typu pomieszczeniach konieczna jest aplikacja izolacji przeciwwilgociowej typu folia w płynie.

Wpierw hydroizolacja

Podpłytowe hydroizolacje powłokowe powinny być wykonywane co najmniej w strefach mokrych tj. na całej powierzchni podłóg oraz na ścianach: w strefie cokołowej (minimum 10 cm nad podłogą), w kabinie prysznicowej, nad i pod wanną, co najmniej 50 cm od krawędzi wanny, umywalki lub przyboru wody, pod umywalką. Wierzchnia warstwa powłoki hydroizolacyjnej ma zwykle elastyczną, gładką powierzchnie i jest podłożem bardziej wymagającym.

Można zastosować m.in. hydroizolację za pomocą np. preparatu „Atlas Woder Duo”, która uniemożliwia namakanie tynków i podkładów podłogowych, czyli warstw znajdujących się pod okładziną ceramiczną i klejem. Dopiero na tak zabezpieczonej powierzchni przed działaniem wody możemy przystąpić do klejenia okładzin ceramicznych.

Liczy się przyczepność

Użyty w takich przypadkach klej musi zachować doskonałą przyczepność przez cały okres użytkowania. Ważna jest też przeznaczenie pomieszczenia, w którym zastosujemy zaprawy klejowe.

- Po zaprawę klejową typu C2S1 lub C2S2 powinniśmy sięgnąć również wówczas, gdy płytki mają być zastosowane jako wykończenie podłóg w miejscach narażonych na duże obciążenia mechaniczne wynikające z dużego natężenia ruchu. Jeśli płytki mają być mocowane na ścianach, zawsze warto zwrócić uwagę, czy zaprawa ma określony parametr tiksotropowości T, oznaczający zmniejszony spływ – powiedział Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit.

Niekiedy możliwość przyklejania okładzin do powłok z izolacji dają kleje cementowe normalnie wiążące klasy C1 o przyczepności do podłoża ≥ 0,5 MPa (informują o tym zapisy na opakowaniach lub w kratach technicznych), lecz bardzo często – zgodnie z wytycznymi producentów hydroizolacji – zalecane są wyłącznie kleje o podwyższonych parametrach przyczepności klasy C2 (przyczepność ≥ 1 MPa).

Rozwiązanie wielkoformatowe

Jednym z częstszych błędów wykonawców jest zły dobór kleju do formatu oraz rodzaju powierzchni. Trendy na rynku pokazują, że coraz częściej kupowane są płytki wielkoformatowe (900 cm² - ponad 30 cm x30 cm lub o jednym boku dłuższym niż 40 cm - ozdobne listwy).

Tak duże elementy podlegają znacznie większym naprężeniom wywołanym np. przez zmiany temperatur (tarasy, ogrzewanie podłogowe) i w tym przypadku ważne będzie zastosowanie kleju o odpowiednich parametrach. Do dużych formatów, płytek gresowych należy użyć kleju o oznaczeniu C2 i S1, gdzie C2 oznacza zwiększoną przyczepność, a S1 – odkształcalność. Do dużych formatów, płytek gresowych należy użyć kleju o oznaczeniu C2 i S1, gdzie C2 zapewni odpowiednią przyczepność, a S1 odkształcalność.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA